ŻYCIE SZKOŁY

18 marca 2013 13:27 | ŻYCIE SZKOŁY

Profilaktyka

Szkoła miała przyjemność gościć lekarza Oddziału Ginekologiczno – Położniczego Szpitala Śląskiego w Cieszynie Dominika Wójtowicza. Tematem spotkania, jakie zorganizowano dla uczennic klas pierwszych Zasadniczej Szkoły Zawodowej były zagadnienia związane z profilaktyką raka piersi i raka szyjki macicy oraz różnorodne formy antykoncepcji. Lekarz starał się uwrażliwić dziewczęta na sprawy dotyczące zapobiegania i wczesnego wykrywania wymienionych schorzeń. Szczególną uwagę zwrócił na konieczność regularnych badań w gabinecie ginekologicznym oraz na samokontrolę, którą stosować powinna każda kobieta. W tym celu omówił zasady prawidłowej obserwacji i samobadania piersi. W drugiej części spotkania zainteresowane poruszanymi zagadnieniami osoby miały okazję zadać własne pytania. W czasie rozmowy zostały poproszone o przekazanie najważniejszych informacji kobietom z ich najbliższego środowiska – matkom babciom, które niejednokrotnie zapominają o konieczności regularnego poddawania się badaniom. Konieczność szerszego informowania o profilaktyce raka szyjki macicy czy piersi wydaje się być niezwykle istotna – w początkowych fazach choroby schorzenia te przebiegają w sposób bezobjawowy. Chora nie czuje się gorzej, nie kieruje więc swych kroków do poradni zdrowia.